Xiaomi Nasıl Okunur? Okunuşu Ve Telaffuzu

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Xiaomi Nasıl Okunur? Okunuşu Ve Telaffuzu

Akıllı telefonların yükselen Çinli markası Xiaomi’nin okuma yöntemini düşünmüş olmalısınız, bu yazıda size nasıl okunduğunu, nasıl okumanız gerektiği ve nasıl söylendiğini göstereceğiz.

Nasıl Okunur?

xiaomi, türkçe olarak şiao mi şeklinde okunur.

oradaki xiao’nun anlamı küçük, mi’nin anlamı ise pirinç demektir bütün anlamı ise küçük pirinç demektir, ne kadar tuhaf dimi?

Birde Google Android yetkilisi Hugo Barra’dan dinleyinXiaomi Nedir?

Xiaomi Corporation, Nisan 2010’da kurulan ve merkezi Pekin’de bulunan bir Çin elektronik şirketidir. Xiaomi; akıllı telefonlara, mobil uygulamalara, dizüstü bilgisayarlara, çantalara, kulaklıklara, ayakkabılara, spor bantlara vb. Yatırım yapmaktadır. Xiaomi ayrıca Apple, Samsung ve Huawei’den sonra kendi cep telefonu çip fonksiyonuna sahip olan dördüncü şirkettir.

Xiaomi, Çin’de hızla pazar payı kazanan ve 2014 yılında Çin’in en büyük akıllı telefon markası haline gelen ilk akıllı telefonunu Ağustos 2011’de piyasaya sürdü.

2018’in ikinci çeyreğinin başında Xiaomi, en büyük Çin pazarı ve Hindistan’ın önünde gelen firmasıydı, dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisiydi.

Xiaomi’nin piyasa değeri 46 milyar ABD dolarını aşıyor. 2019’da Fortune Global 500 listesinde 468. sırada yer alan Xiaomi, listedeki en genç şirkettir. 2019’da Xiaomi’nin cep telefonu sevkiyatları 125 milyon birime ulaştı ve 2018’den beri Hindistan’da dördüncü sırada yer almaya devam etti. Şirket, 2018’den beri Hong Kong Borsası’nda işlem görüyor.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.