Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli arabaları bağımsız olarak şarj edebilen bir robotun çalışan bir prototipini açıkladı.

Akü şarj istasyonunu bulabilen, bunlara bağlanabilen ve park yerinde otururken onları bağımsız olarak şarj etmeleri için park halindeki elektrikli arabaları getirebilen, DC şarj sistemiyle donatılmış bir otonom robotu vardır.

Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı

Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı
Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı

Konsept, büyük konut projelerinde elektrikli araçların şarj edilmesi sorununa ilginç bir çözümdür.

Park yerleri için şarj istasyonları inşa etmek yerine, pil paketleri olan bir istasyon kurabilir ve bu otonom robotlar gerektiğinde elektrikli araçların getirilmesini sağlayabilir.

Volkswagen, bu otonom şarj robotunun gerçek bir çalışma prototipini açıkladı:Pal Şarj

Öyleyse neden var? Buradaki fikir, robotların, arabaların başka bir yerdeki istasyonlara gitmesini sağlamak yerine, büyük konut komplekslerine park etmiş araçları şarj etmesini sağlamaktır. Diğer bir avantaj: daha büyük otoparklar ve garajlar, birden fazla pahalı şarj noktası içermesi gerekmez.

Robot, “tamamen özerk olarak çalışıyor” basın bülteni. “Şarj edilecek aracı bağımsız olarak yönlendirir ve onunla iletişim kurar: şarj soketi kapağını açmadan fişi takıp ayırmaya kadar.”

“Esasen bir mobil enerji depolama birimi” olan bir treyler, aynı anda birden fazla arabayı şarj etmeyi de sağlayabilir. Görünüşe bakılırsa, bu büyük bir verimsizlik ortaya çıkarır: Temel olarak, robotun daha sonra elektrikli arabaları şarj etmek için kullandığı pil beslemesini şarj etmeniz gerekir.

reklam

Ancak Volkswagen hala konseptin övgüsünü söylüyor.

Volkswagen Group Components CEO’su Thomas Schmall yaptığı açıklamada, “Gelecek için verimli bir şarj altyapısı kurmak, tüm sektörü zorlayan merkezi bir görevdir” dedi. “Maliyetli bağımsız önlemlerden kaçınmaya yardımcı olacak çözümler geliştiriyoruz. Mobil şarj robotu ve esnek hızlı şarj istasyonumuz bu çözümlerden sadece ikisi. “

Volkswagen, bu tür esnek hızlı şarj istasyonlarını 2021’in başlarında başlatmayı umuyor, ancak yine de otonom bir robot sisteminin daha büyük ölçekte mantıklı olup olmadığını değerlendiriyor.

Firma daha önce her biri 25 kWh akü ile donatıldıklarını ve DC hızlı şarj sayesinde 50 kW’da bir aracı şarj edebileceklerini söylemişti. Şarj robotu aynı anda birkaç akü vagonunu hareket ettirebilir.

Volkswagen, şu anda bu prototipin geliştirilmesine dayanarak sistemi piyasaya sürmeyi değerlendirdiklerini söylüyor.

Bu yüzeyde biraz aldatıcı görünse de aslında büyük otoparklar gibi bazı özel durumlarda bazı önemli avantajlar sunar.

Kurulum maliyetini bu robotlar ve pil takımları için bir istasyonla sınırlandırarak, tüm bir park yerini elektrikli araç şarj noktalarına dönüştürme maliyetini düşürebilirsiniz.

Temelde 2. seviye şarj olarak bakmanız gerekir, ancak pil paketleri ile 50 KW’ye kadar DC hızlı şarj sağlar.

Bunun, elektrikli çalışmaya başlayan yüzlerce araçla kapalı otoparklarda büyük ölçekte çalıştığını görmek isterim. İlginç olurdu.

İlginizi Çekebilir: NordVPN Ve ExpressVPN’e Erişim Engellendi

reklam

Kaynak: futurism.com/vw-car-charging-robot-prototype


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.