SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO, internetten ürün ve hizmet satışı yapan her firma için inanılmaz bir kâr marjı yaratan olguların başında geliyor. İnternet reklamcılığı, hedef kitleye ulaşma, potansiyel müşterilerle bağlantı, direkt satış, yeniden satış gibi pek çok kıstası içerisinde barındırıyor. Search Engine Optimization olarak nitelendirilen bu kavram Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiş durumda. Teknik açıdan ise arama motorlarında en üst sırada çıkma amacı güden çalışmaların tümünü kapsıyor.

Bunu bireysel olarak ya da kendi bünyesinde yapan firmalar görülebileceği gibi en iyi seo ajansı hangisi diye araştıran pek çok kurumsal şirket var. Ki bunun çok daha başarılı bir optimizasyon ve sonuçlara göre olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Şirketlerin nasıl ki insan kaynakları, üretim, maliye gibi farklı yönetim birimleri varsa dijital pazarlama ve reklam alanında da uzman bir ekibe ihtiyaç duyduğu aşikârdır.

Bunu ise dijital seo ajansları üstlenmektedir. Dijitale dair tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bu firmalar özellikle günümüz şartlarında satışları katlayan, görünürlüğü arttıran, müşteri potansiyelini, satış odağını ve kârlılığı üst noktalara taşıyan bir misyon edinmiştir. Daha ileriyi hedef alan tüm firmalar için en iyi seo ajansı bir zorunluluk haline gelmeye başlamıştır.

Ajans seo dışında müşteri kullanım alışkanlıklarının kontrolünü, analizini ve raporlamasını yaparak daha iyi bir dijital pazarlama stratejisi belirlemektedir. Keza firmaların bu noktada ayırdıkları bütçe her zaman için doğru şekilde kullanılamayabiliyor. Profesyonel bir ajans ise bu noktada en pozitif şekilde hareket ederek daha hedefe yönelik bir standart yakalayabiliyor.

Dijital Pazarlamada SEO Neden Önemli?

SEO ve Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ajansı ile çalışmak her açıdan büyük bir avantaja dönüşebilir. Normal şartlarda e-ticaret ve internet üzerinden satış yapan firmalar için özel bir durum gibi görünse de her firmanın internette görünürlüğünün artması gerekmektedir. Bu bir nevi en işlek caddede bir dükkanınızın olmasıyla eşdeğer bir pozisyona bürünmenizi sağlayabilir. Yapılan araştırmalarda dijital pazarlama verileri bazı teknik detayları ön plana çıkarabiliyor.

Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında kullanıcı verileri karşılaştırıldığında arama sonuçlarındaki sıralama kullanıcı alışkanlıklarını direkt olarak etkiliyor. Sürekli ziyaret edilen bir site en üst sırada değil ikinci sırada konumlandığında kullanıcılar direkt ilk sıradaki sonuca yönelebiliyor. Bu durum Search Engine Optimization kavramının global olarak ne kadar önemli bir unsur olduğunu görmemize vesile oluyor.

Çünkü aynı veriler ilk sıraya tıklama oranının %31,73 olduğunu gösteriyor. Bu her 10 kişiden 3’ünün sorgusuz sualsiz ilk sıradaki web sitesini tercih ettiğini kanıtlıyor. Biraz daha geniş bir analizde ise ilk üç sıradaki web sitesinin her aramada ziyaretlerin %75,1’ini aldığını veri olarak ortaya koyuyor. Böylece 100 kişinin aradığı bir sonuçta 75 kişinin ihtiyacını ilk üç sıradaki web sitesi karşılamış oluyor. Bunun çok ciddi bir oran olduğunu vurgulamak gerekiyor. Eğer arama motoru optimizasyonu ile ilgili hiçbir adım atmıyorsanız potansiyel müşterilerinizin web sitenize yani size ulaşmasının imkânsız olduğunu söylemek oldukça gerçekçi bir tanım olacaktır.

Ülkemizde pek çok seo ajansı hizmet verdiği için burada seçim yaparken bazı kriterleri gözetmekte fayda var. Çok uzun yıllardır sektörde yer alan ZEO, Moradam ve Clicksus gibi firmalar etkileyici başarılara imza atabiliyorlar. Çok büyük potansiyellere sahip fakat bunu dijital alanda ortaya koyamayan firmaların satış grafiklerini en uç noktalara çıkarabilmeleri doğru strateji, teknik donanım ve yeterlilikle mümkün oluyor. Ayrıca tecrübeyi bu sektörde kesinlikle es geçmemek gerek. Bilhassa global tecrübesi olan ajans seo konusunda çok daha etkin bir perspektif yaratabiliyor.

reklam

Neden Adwords Yerine SEO Uygulanmalı?

SEO vs SEM

Firmaların çoğunlukla Google arama sonuçlarına odaklı olan çalışmaları Adwords üzerinden tıklama başına maliyeti olan reklamlar vermek yönünde oluyor. Bu şekilde ortaya çıkan bir pazarlama stratejisinin şirkete geri dönüş maliyeti oldukça yüksek olabilir. Zira SEO ile bu maliyetler çok daha düşük seviyelerde düzene oturtulabilir. Adwords mantık itibariyle dijital seo ajansı tarafından ya da bireysel olarak tasarlanan reklamların Google aramalarında en üst sırada reklam ibaresiyle yer almasını sağlar.

Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların çok büyük bir çoğunluğu reklam yani sponsorlu gönderiler kısımlarıyla ilgilenmiyor. Bunun yerine direkt olarak organik sonuçlara inerek ihtiyacını burada yer alan firmalardan karşılıyorlar. Aslında SEO bir noktada iki farklı açıdan avantaj sağlamayı başarıyor. Gereksiz tıklamalara, rakiplerin maliyet kaybı için yaptığı tıklamalara, potansiyel müşteriniz olmayan kullanıcıların tıklamalarına gerek kalmadan sabit bir konumda yer almanızı sağlıyor. Bu da her tıklama başına maliyet ödemeniz gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Diğer taraftan ise seo ajansı tarafından yapılan profesyonel optimizasyon ile Google sonuçlarında organik olarak en tepede çıkabiliyorsunuz. Böylece Adwords ile yukarıda yer almak yerine organik bir biçimde potansiyel müşterilerinizin karşısında olduğunuz için pozitif bir algı oluşuyor. Bir firmanın en önemli iki adımını tek bir hamleyle başarabilmek için Search Engine Optimization ciddi bir etkene dönüşüyor.

Üstelik ajans seo dışında da verilerin analizini ve dijital pazarlama noktasında nasıl kullanılacağınız size en etkili şekilde raporluyor. Haliyle kullanıcı alışkanlıklarını iyi şekilde okuyup, buna uygun stratejiler geliştirerek satışlarınızı arttırmak, görünürlüğünüzü daha da arttırmak ve maksimum kazanım elde etmek mümkün hale gelebiliyor.

Başarılı SEO Çalışmalarının Sırrı

SEO'da Başarı

Firmaların dijital seo ile ilgili en önemli beklentisi hız oluyor. Ancak başarılı bir SEO süreci için ciddi bir sabır gerekebilir. Çoğunlukla ajanslar tarafından kontrol edilen firma web siteleri ciddi sorunlarla boğuşurken belli düzenlemelerden geçiriliyor. Arama motorlarının bu düzenlemeleri fark etmesi, sitenin mevcut referans puanlarını pozitif yönde etkilemesi, yukarıya doğru bir ivmelenme oluşması haftalar hatta aylar alabiliyor. Bu süreç zarfında çalışmalara hız kesmeden devam etmek, sürekli olarak kullanıcı etkileşimini maksimum seviyeye çekmek için adımlar atmak en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Arama motoru optimizasyonu oldukça çok yönlü bir dizi işlemin koordineli bir biçimde tekrarlanmasını kapsayan çok geniş bir kavramdır. Amatör ve bilinçsizce yapılan hamleler sitenin sıralamasına ciddi zararlar verebiliyorken, belli kıstaslar baz alınarak uygulanan tüm adımlarda pozitif bir yükseliş trendi yakalamak mümkün hale gelebiliyor. Dolayısıyla SEO önemsenmesi gereken dijital pazarlama teknikleri arasında yer almaya devam ederken firmalar için de etkili bir ajans ihtiyacı doğmaya devam ediyor.

SEO ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken teknik detaylar arasında tecrübeden söz etmiştik. Aynı şekilde yurtdışında da SEO tecrübesi olan ajansların bir adım önde olduğundan şüphe yok. Sürekli olarak değişen Google algoritmalarına karşı adaptasyon sürecini hızla tamamlayan, buna uygun adımlar atan ve web siteleri arama sonuçlarında en üst sıraya taşıyan ajanslara yönelim son derece fazla.

Türkiye’de de yavaş yavaş SEO kavramı ve dijital pazarlamaya etkisi üzerinde belirgin bir bilinirlik oluşmaya başladı. Burada başarılı dijital SEO ajanslarının etkisi azımsanamayacak kadar çok. Gerek bilinirlik ve internette görünürlüğü arttırma noktası, gerekse doğru hedef kitleye doğru bir biçimde ulaşmak gibi sonuçlar ortaya koyması fark yaratabiliyor. Daha düşük maliyetlerle daha yüksek kâr marjlarına çıkmanın günümüzde en pratik yolu arama motoru optimizasyonu olarak özetleniyor.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.