Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Haber

Türk Lirası Eriyor! Euro 9 TL’yi Aştı

Avatar for Kerem

Tarih:

Türk Lirası Eriyor! Euro 9 TL'yi Aştı

Dün küresel piyasa risk iştahındaki düşüş piyasayı ciddi şekilde etkilemiş olsa da USD / Türk lirası, haftanın ilk gününde kilit merkez bankasının beklenen faiz kararını 7,6432’ye yükselterek rekor kırarak rekor kırdı.

EUR / Türk lirası, tarihi zirve seviyesi olan 9 USD’nin üzerinde, dolayısıyla USD cinsinden 5 yıllık CD’yi tazeliyor. 22 Eylül sabahı ABD doları / Türk lirası 7,64’ün üzerine, euro / Türk lirası ise 9 liranın üzerine çıktı.

Dolar / TL dün ABD doları endeksindeki keskin yükselişle rekor seviyeye yükselirken, küresel piyasa risk iştahındaki düşüş ve nakit talebindeki artış ABD doları endeksindeki yükselişe neden oldu.

Küresel borsada bir satış dalgası yaşansa da en büyük kayıplar Avrupa borsalarında ve banka endekslerinde ve Fincen belgelerinde meydana gelen sızıntılar.

Emtiaların (özellikle altın) satıldığı gün ABD doları endeksi 94 puan test etti. ABD dolarının küresel değer kazanmasıyla birlikte TL’nin ABD doları karşısındaki kaybı da artmış, ABD doları / TL paritesi 7,64’ün üzerine çıktı. Euro / Türk Lirası 9 seviyesini aşıyor.

TCMB’nin vereceği faiz kararı piyasanın gündemindeydi. Politika faiz oranının değişmeyeceği ancak faiz koridorunda sıkılaştırılabileceği beklenmektedir.

TCMB’nin piyasaya sağladığı ağırlıklı ortalama finansman maliyeti, 16 Temmuz politika faizinin 90 baz puan altında %7,34’e geriledi. TCMB, PPK’da faiz oranlarını değiştirmezken, likiditenin sıkılaşmasıyla finansman maliyetlerini %10,42 artırdı. Cuma günü sermaye maliyeti %10.39 idi.

Mevcut enflasyonun ve ileri dönük enflasyon beklentilerinin de altında kalan para politikası sıkılığının başta yurtiçi yerleşikler olmak üzere dövize yeni yönelim getirip getirmeyeceği izleniyor.

Yabancılar ise hızı yavaşlasa da Türkiye yatırımlarını azaltma
eğilimlerini aralıksız sürdürüyorlar.

Yılın başından itibaren 12 Eylül itibarıyla hisse senedi ve tahvil / bono piyasasının çıkış değeri yaklaşık 13,5 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin döviz varlıkları (altın dahil) 218,7 milyar ABD doları ile yeni bir yüksekliğe ulaştı.

Bu yılın başında TL’nin ABD dolarına olan kaybı yaklaşık %23’tü. 22 Eylül’de ABD doları döviz kuru 7.6306 idi. EUR / Türk Lirası 8.9790’da duruyor. Altın fiyatının düşmesiyle birlikte gram başına altın fiyatı 475 TL’den 470 TL’ye düştü.

Amazon’da, ‘Black Lives Don’t Matter’ Rezaleti haberi için tıklayın.