Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
eTail.com.tr

Samsung’un Patronu Lee Kun-hee 78 Yaşında Hayatını Kaybetti

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Samsung'un Patronu Lee Kun-hee 78 Yaşında Hayatını Kaybetti

Samsung Electronics patronu Lee Kun-hee’nin ölümünü açıkladı. Şirket 25 Ekim’de oğlu, başkan yardımcısı Lee Jae-yong da dahil olmak üzere ailesiyle birlikte vefat ettiğini söyledi.

Lee, 2014’te bir kalp krizi geçirdikten sonra uzun yıllar kamu hayatından çekilmesine neden olmuştu. Jay Y. Lee olarak da bilinen Lee Jae-yong, babasının vefatından sonra başkan olarak kabul edilmişti ve son yıllarda fiili lider olarak görülüyordu.

Samsung’un Patronu Lee Kun-hee Hayatını Kaybetti

Lee Kun-hee, Samsung’u ucuz bir TV ve cihaz üreticisinden dünyanın en güçlü teknoloji markalarından biri olmasında büyük rol oynayan bir isimdir. Samsung grubunun ülkenin GSYİH’sinin (Gayri safi yurt içi hasıla) yaklaşık beşte birine katkıda bulunmasıyla Güney Kore’nin en zengin adamı oldu. 

Samsung yaptığı açıklamada, Lee’nin 1993’teki “yeni yönetim” açıklamasının “şirketin küresel toplumu ilerletmeye yardımcı olacak en iyi teknolojiyi sunma vizyonunun motive edici gücü” olduğunu söylüyor.

Lee’nin başı yasal olarak beladaydı. 1995’te bir rüşvet fonu aracılığıyla Başkan Roh Tae-woo’ya rüşvet vermekten, 2008’de vergi kaçırmaktan ve zimmete para geçirmekten suçlu bulundu ancak her mahkumiyet için resmi olarak affedildi. 

İkinci af 2009’da geldi, “Lee’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesindeki yerini geri alabilmesi ve 2018 Olimpiyatları’nın Pyongchang’da gerçekleşmesi için daha iyi bir durum oluşturabilmesi” için yapıldı.

Lee Jae-yong uzun zamandır başkan olmak için eğitilmiş olsa da, babasının güçsüzleşmesinden bu yana hukuki sorunlar yaşıyor. Güney Kore yasaları, Lee’nin varlıklarını varsayan herkesin, birkaç milyar dolarlık miras vergisi ödeyeceği anlamına da gelir, bu da onları şirketteki hisselerini azaltmaya zorlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Çin’in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

ABD’deki Bozuk McDonald’s Dondurma Makinelerini Takip Eden Genç

iPhone 12 Lansman Günü: İnsanlar Hala Apple’ın Yeni Cihazları İçin Sıraya Giriyor

Alibaba Çin’deki Çevrimiçi Marketlere Hakim Olmak İçin 3 Milyar Dolardan Fazla Harcıyor

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Alipay’in Kullanıcıların Borçlarını Ödemesine Teşvik Eden Komik Puan Sistemi Nedir?

Kaynak: theverge.com/2020/10/24/21532544/samsung-chairman-lee-kun-hee-dies-78

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.