Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Nvidia’nın 40 Milyar Dolarlık Arm İle Anlaşması Çin İle Bir Engel Oluşturabilir

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Nvidia'nın 40 Milyar Dolarlık Arm İle Anlaşması Çin İle Bir Engel Oluşturabilir

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında verilen savaş, İngiliz çip tasarımcısı Arm için rekor kıran bir anlaşmaya neden oldu.

Nvidia’nın ( NVDA ) SoftBank’a ait ( SFTBF ) Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifi, İngiltere, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den yasal onay gerektiriyor.

Ancak evrensel onay garanti edilmez. Ve Çin’in yarı iletken endüstrisinde önemli ve stratejik bir oyuncuya sahip olan bir Amerikan firmasından memnun olmayabileceğine dair şimdiden bir gösterge var.

Bu hafta devlet tarafından işletilen Çinli bir tabloid olan The Global Times’da yayınlanan bir makale, California merkezli Nvidia’nın Arm için yaptığı anlaşmayı, şirketin gelişmiş çip tasarımlarına güvenen Çinli ve Avrupalı ​​teknoloji şirketleri için “rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

“Kol ABD eline geçerse, Çinli teknoloji şirketleri kesinlikle piyasada büyük bir dezavantaj altına olurdu.”

inli düzenleyiciler anlaşma hakkında kamuoyuna açıklama yapmadılar, ancak devlet tarafından yönetilen medya genellikle üst düzey yetkililer arasında bir duyarlılık barometresi olarak görülüyor. 

Çin’in etkisi kilit önemde: Bu büyüklükte bir yarı iletken anlaşması en son denendiğinde başarısız oldu. 

2018’de Pekin, Amerikan çip şirketi Qualcomm’un 44 milyar dolarlık devralma teklifini Hollandalı muadili NXP’yi onaylamayı reddetti .

Citi analistleri Atif Malik ve Amanda Scarnati Pazartesi günkü bir notta, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam eden ticaret gerilimleri göz önüne alındığında, “gerekli tüm küresel düzenleyici onayları almanın zor olacağına inanıyoruz” dedi.

Analistler, Nvidia ve Arm, anlaşmanın kapanmasının 18 ay süreceğini beklediklerini belirterek, “Çin’deki [Ticaret Bakanlığı] tarafından uzun süreli ve ayrıntılı bir inceleme beklediklerine inanıyoruz” dedi.

Çin’in Kazancı

Aracı kurum Morningstar’daki analistler, Nvidia’nın ağ ve depolama ekipmanı satan ABD’li Mellanox firmasını 7 milyar dolarlık satın alması için bu yılın başlarında Çinli düzenleyicilerden yeşil ışık aldığını belirtiyor.

Ancak Morningstar’ın sektör stratejisti Abhinav Davuluri Salı günü bir notta, “Bu potansiyel anlaşmanın [Arm’ı satın alma] büyüklüğü ve önemi, bizim görüşümüze göre, daha fazla incelemeye tabi tutulacak” dedi.

The Global Times, düzenleyicilerden “anlaşmanın arkasındaki olası sonuçları kapsamlı bir şekilde araştırmalarını ve incelemelerini” istedi ve “anlaşmanın arkasındaki risklerin yüksek olduğunu” ekledi.

Op-ed, “Arm’ın, Çin’in teknoloji şirketlerine karşı bir ABD teknoloji silahı olarak siyasallaştırılma olasılığı ciddiye alınmalıdır” dedi.

Küresel Times tarafından bu şekilde bahsedilen olmak Nvidia için “iyi bir işaret değil” , CSIS Lewis söyledi. Gazeteyi Çin hükümeti için “heyecan verici bir ağızlık” olarak nitelendirdi.

Nvidia-Arm anlaşması Çin’den onay alsa bile, bu tamamen netlik dışında olmayabilir.

Birleşik Krallık’taki bazı siyasetçiler, Arm’daki işlerin korunmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiler ve bu durum, anlaşma orada gözden geçirildiğinde gündeme gelebilir. 

Arm’dan çip tasarımları satın alan Nvidia’nın rakipleri muhtemelen itiraz edecek.– Michelle Toh bu rapora katkıda bulundu.

Apple, App Store Sözleşmesinin İhlali Nedeniyle Epic Games’ten Tazminat İsteyecek haberi için tıklayın.

Kaynak: edition.cnn.com/2020/09/17/tech/nvidia-arm-china-hnk-intl/index.html

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.