Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

Microsoft Taşınabilir Bir Veri Merkezi Yaptı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Microsoft Taşınabilir Bir Veri Merkezi Yaptı

Microsoft bulut bilişimi uzak ortamlara getirmek için taşınabilir bir veri merkezi oluşturdu. Veri merkezi esasen güvenilir bulut bağlantısı sağlamanın zor olduğu yerler için tasarlanmış büyük bir sunucu kutusudur. 

Microsoft bağlantı için uydu operatörleriyle ortaklık kurarak Azure Modüler Veri Merkezinin (MDC) bir mobil komuta merkezi, insani yardım ve hatta askeri görevlerde kullanılmasına izin veriyor.

Microsoft’un yöneticisi Bill Karagounis , “Dünya genelinde, kesintili ağ kullanılabilirliği ve özel altyapıya sınırlı erişimin daha önce bulut bilişimden yararlanmayı engellediği olumsuz koşulların olduğu alanlarda bulut bilişim ve depolama ihtiyaçları var” diyor . Azure Global Industry “MDC, Azure’u bu ortamlara getirerek ve ihtiyaç duyulan yere en yakın veri merkezi sağlayarak sorunu çözüyor.”

Microsoft’un MDC’si sağlamlaştırılmıştır ve radyo frekansı (RF) korumalı bir birimde barındırılmıştır. Veri merkezi, bilgi işlem ve depolama yetenekleri sağlayacak ve bir Azure Stack Hub mimarisiyle çalışacak.

Bu modüler ve taşınabilir veri merkezinin ilk büyük ortaklarından biri Elon Musk’un SpaceX şirketidir. Microsoft depolama, bağlantı ve bulut bilgi işlem için önemli bir sağlayıcı olarak uzay endüstrisindeki daha fazla işletmeyle çalışmak üzere bir Azure Space girişimini başlatıyor. 

Taşınabilir veri merkezi SpaceX’in Starlink uydu genişbantına bağlanacak ve Microsoft gelecekte Starlink ile Azure’u daha da birbirine bağlamayı planlıyor.

Bu yeni MDC Microsoft’un veri merkezlerini daha taşınabilir hale getirme çabalarının sonuncusudur. Yazılım üreticisi 864 sunucu ve 27,6 petabaytlık depolama alanıyla 2018’de İskoç denizinin dibine bir veri merkezini batırdı. 

İlginizi Çekebilir

SPACEX’in Starlink Uydularının %3’ü Öldü

Elon Musk 2024’te Mars’a İlk Uzay Gemisini Göndermek İstiyor

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

NASA Ve Nokia Ay’a 4G İnternet Ağı Kuruyor

Google Ay İçin Çiftlik Robotu Yapıyor

Kaynak: theverge.com/2020/10/20/21525040/microsoft-azure-modular-datacenter-azure-space-spacex-partnership

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.