Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
eTail.com.tr

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Maltese köpekleri güzel, uzun, beyaz kürkleri, eğlenceli ve sevecen kişilikleri ile tanınır. Maltese köpek ırkı hakkında bilmediğiniz en önemli 10 bilgiyi ve köpek severler arasında neden bu kadar popüler olduğunu anlatacağız.

Maltese Köpeğinin Kökeni

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 15 İlginç Bilgi

Maltese köpeği ırkının Akdeniz’de bulunan küçük Malta adasından çıktığı söyleniyor ancak araştırmacıların çoğu türün kökeninin orta Akdeniz bölgesinden çıktığını söylüyor. Bu ırk M.Ö. 500 yıllarına kadar uzanan referanslara sahip olduğu için bugün var olan en eski ırklardan biridir. O zamandan beri cinsin kendisi birçok kraliyet ailesinin ve imparatorluğun bir parçası olmuştur.

1. Korkusuzdurlar

Bu makalenin ilerleyen kısımlarında göreceğimiz gibi Maltese şaşırtıcı derecede tatlı bir kişiliğe sahiptir, her zaman hareket halindedir, her zaman enerjiktir, her zaman yeni insanlarla tanışmaya ve yeni şeyler keşfetmeye heveslidir. 

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Bu aynı zamanda hem bir nimet hem de bir lanet olabilir çünkü Maltese ırkı korkusuzdur ve bu nedenle yavru köpeğinize göz kulak olmak çok önemlidir çünkü potansiyel bir tehlike riskine girseler veya kendilerini tehlikeye atsalar bile herhangi bir yaratığa doğru yürümekten korkmuyorlar. 

2. Tüy Dökmezler

Eğer köpek tüyüne alerjiniz varsa Maltese köpeği evinize getirebileceğiniz en iyi köpek ırklarından biri olduğu için rahat bir nefes alabilirsiniz. 

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Maltese; uzun, ipeksi, beyaz bir ceket giymelerine rağmen hiçbir şekilde tüy dökmezler bunun nedeni cinsin vücudunu kaplayan uzun beyaz tüylerinin altında bir alt kürkünün olmamasıdır, karışıklıkları ve kirlerden uzak tutmak için haftada en az bir veya iki kez kürklerini fırçalamak veya taramak en iyisidir. 

Nereye gittiklerini görebilmeleri için onların yüzlerinin etrafında oluşan tüyleri kesmek harika bir fikirdir. Malta’nızı bir kesim için dışarıya götürme zahmetine zaman ayırmak istemiyorsanız, evde de saçlarını kolayca kesebilirsiniz.

3. Yıllar Boyunca Birçok Farklı İsimleri Oldu

Günümüzde Maltese olarak bilinmelerine rağmen  eskiden birçok kez isimleri değişmiştir, bunlardan bazıları Malta Aslan Köpeği, Malta Teriyeri, Spaniel Gentle, the Roman ladies dog’dur. Bu çeşitli lakapların tabii ki çok farklı köken hikayeleri vardır.

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

4. Maltese Kolayca Güneşte Yanabilir

Sıcak yaz aylarında, Maltese Terrier’da tıpkı insanlar kadar kolay bir şekilde güneş yanığı oluşabilir! Parıldayan beyaz kürklerinin altında açık renkli, soluk bir cilde sahip oldukları için Malta ırkı için yaygındır. 

Maltese Terrier daha önce de bahsettiğimiz gibi astarı olmadığı için bu da bir sorundur, kürklerini daha ince hale getirir ve dışarıda çok zaman geçirdiklerinde ciltlerini güneş ışınlarına daha görünür hale getirir. 

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Bu nedenle Maltese yavrulardan birini evinize getirmeye karar verirseniz, dışarıda kalacakları zamanı iyi ayarladığınızdan emin olun. Köpeğinizin cildini güneşten korumanın en iyi yolu ise köpeğinize güneş kremi sürmektir.

5. Çocuklar Ve Diğer Havvanlar İle İyi Geçinirler

Tatlı kişilikleriyle bu özelliği şaşırtıcı değildir. Maltese çocuklarla, büyük ailelerle ve diğer evcil hayvanlarla entegrasyon söz konusu olduğunda en iyi ırklardan biridir. Defalarca bahsettiğimiz gibi çok sosyaldirler.

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Yeni insanlarla, çocuklarla ve hayvanlarla ilk karşılaştıklarında çoğu zaman enerji dolu olsalar da, sonunda sakinleşecek ve etraflarındaki herkesin arkadaşlığından keyif alacaklardır. Çocuklarınızı veya diğer evcil hayvanlarınızı bir Maltese yavrusu ile gözetimsiz bırakmaktan korkmayacaksınız.

6. Dünyadaki Küçük Köpek Irklarından Biridir

Maltese, minyatür yapısı nedeniyle genellikle evlerde ve dünyanın her yerindeki köpek sahipleri için popülerdir. Köpek ırkı, olgunluğa ulaştığında ortalama 4-5 kilo civarındadır ve sahip olabileceğiniz en iyi kucak köpeklerinden biri olur.

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Onları yanınızda götürmek çok kolaydır bu da onları evinizde ve ailenizle birlikte bulundurmak için çok iyi bir sebeptir. Her iki durumda da, küçük boyları ve varlıkları onları dünyanın her yerindeki pek çok köpek sever için karşı konulamaz kılar.

7. Genellikle Terapi Köpekleri Olarak Kullanılırlar

Daha önce anlattığımız gibi Maltese odaya giren bir yabancı veya en sevdikleri insan olsun çok sevecen bir cinstir. Bu şefkat, küçük boyları, yumuşak kürkleri ve tanıştıkları herkesin kucağında gevşeme yetenekleri ile birlikte, onları mükemmel bir terapi kaynağı yapar. 

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

8. Burunları Sıklıkla Renk Değiştir

Her cins için geçerli değildir ancak tüm bu kürkün altında daha açık ve soluk bir ten rengine sahip olan Maltalılar için bazen burunlarında da bazı değişiklikler olabilir. 

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

En önemli fark renkte olacaktır; Maltese’niz zamanının çoğunu içeride geçiriyorsa, özellikle güneş ışığının fazla olmadığı kış aylarında burnundaki renklenmenin daha soluk veya açık kahverengi bir renge döndüğünü fark edebilirsiniz, yaz geldiğinde ve daha sık dışarı çıktıklarında burunları orijinal koyu kahverengi / siyah rengine dönecektir.

9. Oldukça Uzun Yaşarlar

Dünyada bulunan diğer bazı köpek ırklarının aksine Maltese köpek ırkı, uygun bakımla en az 10 yıldan fazla bir süre yaşayabilen bir köpek cinsidir (Ortalama ömürleri 12 ila 18 yıl arasında değişir!). Yıllık veteriner hekim ziyaretlerinizi kontrol ettirmek, onlara gerekli aşıları yaptırmak ve ihtiyaç duyabilecekleri diğer her türlü bakımı yaptırmanız ömrünü arttırır.

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Boyutları ve yapıları ile onları gözetimsiz olarak dışarıda tutmak birçok tehlikeli duruma yol açabilir. Uzun ömürlü köpek yavrusu ile gelen bağlılığa hazır olmanız ve ona hak ettiği kadar sevgi, özen ve ilgiyi verebilmeniz çok önemlidir.

10. İyi Bir Bekçi Köpeği Değildir

Maltese Terrier kendisi çok sosyaldir ve temas ettikleri hemen hemen herkesin kalbini kazanacaktır. Bu sevecen kişiliğinden dolayı Maltese günün her saniyesinde sahiplerini ve aile üyelerini memnun etmeye hevesli oldukları için kolayca eğitilebilen bir köpektir fakat geceleri kapıyı bir yabancıdan veya diğer potansiyel tehlikelerden korumak için iyi bir köpek türü olmayabilir.

Maltese Terrier Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim, sorularınız olursa yorumlarda belirtebilirsiniz, bir diğer yazımız “İnternetten Alabileceğiniz En İyi Akıllı Ev Cihazları” için tıklayın.

İçinizi Isıtacak 20 Hayvan Arkadaşlığı Fotoğrafı ve Hikayesi

Türklerin Kurduğu Dünya Çapında Ünlenmiş 10 Türk Firması

Kaynak: puppytoob.com/20-things-you-didnt-know-about-the-maltese/

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.