Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Joe Biden, NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Joe Biden, NASA'nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

SpaceX‘in yan tarafındaki NASA logosuyla gururla süslenmiş çalışması Falcon 9 bugün Cape Canaveral’daki tarihi Launch Complex 39A’da fırlatıldı. 14 Kasım Cumartesi günü, roket, dört astronottan oluşan mürettebatla yüklü bir Crew Dragon uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak.

Joe Biden, NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

Joe Biden Bu Hafta NASA'nın Tarihi SpaceX Lansmanının Arkasındaydı
Joe Biden, NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

Her şey yolunda giderse, tarihi bir an olur. 2011‘de Uzay Mekiği programının kullanımdan kaldırılmasından bu yana Amerikan topraklarından başlatılan ilk operasyon ekibi görevi aynı zamanda yıllarca süren sıkı çalışmanın ve NASA‘nın Ticari Mürettebat Programını finanse etmek için sürekli bir çabanın sonucudur.

Trump yönetimi, SpaceX‘in uzay yolculuğundaki başarılarından övgüyle bahsetmek için hızlı davranırken, programın 2010’daki ilk başlangıcından beri sadık bir destekçisi vardı: eski başkan yardımcısı ve şimdi başkan seçilen Joe Biden.

Obama ve Biden yönetiminde görev yapan Florida’dan eski Demokrat senatör Bill Nelson, Mayıs ayında düzenlediği basın toplantısında, “Joe Biden tüm bunların büyük ölçüde bir parçasıydı” dedi. alıntı SpaceNews.

Nelson, Biden‘in 2010’da Kongre aracılığıyla ticari mürettebat programının geliştirilmesinin yanı sıra NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi ve Orion’un geliştirilmesini destekleyen bir yetkilendirme tasarısı göndermesine yardımcı olduğunu hatırladı.

Nelson, 27 Mayıs’ta SpaceX‘in Crew Dragon uzay aracının mürettebatlı ilk test uçuşu olan Demo-2‘nin lansmanında konuştu. Bu başarının yarın başlamasını umuyoruz ”dedi Biden.

Obama ve Biden altında görev yapan eski NASA yöneticisi Charles Bolden, “Onunla çok zaman geçirdim” dedi.

Cumartesi günkü tarihi lansman, mevcut NASA yöneticisi Jim Bridenstine’den sadece günler sonra geldi söyledi Havacılık Haftası ki o kenara çekilirdi Biden Ocak ayında başkan olarak yemin ettikten sonra.

Ticari Mürettebat programı ilk olarak 2011 yılında kuruldu ve astronotları ISS‘ye taşımak için özel sektör alternatiflerini finanse etmek için tasarlandı. Programın kökleri, NASA‘nın Orion uzay aracının başlangıçta ajansın bir sonraki ISS mekiği olarak görüldüğü Bush yönetimine kadar uzanıyor.

NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

ISS O kadar kalabalık olacak ki, SpaceX Kapsülünde Bir Astronot Uyumak Gerekecek
Joe Biden, NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanına Destek Oldu

Orion daha sonra Ay gezileri de dahil olmak üzere derin uzay görevlerinin üzerine düştü. Eylül 2014’te NASA, astronotları ISS’ye uçurmak için Boeing ve SpaceX‘i seçti – Trump göreve başlamadan iki yıl önce.

O zamandan beri, SpaceX‘in Crew Dragon ve Boeing’in Starliner adlı uzay aracının geliştirilmesinde gecikmeler yaşandı ve NASA, astronotları uzay istasyonuna taşımak için Rusya’nın Soyuz uzay aracını kullanmaya devam etmeye zorladı.

Bu da bizi şimdiye getiriyor.

Biden, kampanyası sırasında uzay politikası hakkında nadiren yorum yaptı.

Mayıs ayında Nelson, Biden yönetiminin “bizim şu anda gittiğimiz yoldan, Ay’a ve ardından Mars’a dönerek yürümeye devam edeceğini” umduğunu söyledi.

Ancak devam eden küresel pandemi muhtemelen Biden‘ı bunun yerine daha acil konulara odaklanmaya zorladı.

İleriye dönük olarak, NASA‘nın Uzay Fırlatma Sistemini ve Orion kapsülünü geliştirmesi muhtemelen bir gecede durmayacak. Ajans, hem 2004’teki kuruluşundan bu yana hem de zaman ve fon göz önüne alındığında çok az ilerleme kaydederek milyarlarca dolar akıttı. SLS tek başına fena halde çalıştı bütçenin üzerinde ve programın gerisinde.

Trump yönetimindeki NASA, ister bir Orion kapsülü ister SpaceX’in Starship’i içinde olsun, Artemis programı kapsamında Ay’a geri dönen astronotları defalarca ikiye katladı.

Biden yönetiminin bu ayak izlerini takip edip etmeyeceği hala belirsiz. Son zamanlarda dört ana “öncelik” Biden’in web sitesinde listelenmiştir boşluk yönergesi dahil etmeyin, NASA‘nın, Biden yönetiminde 2024 yılına kadar insanları Ay’a göndermek yerine iklim değişikliğine odaklanabileceği düşünülüyor.

Seçim kampanyasında, Biden ve seçilen başkan yardımcısı Kamala Harris, çok daha fazla vurgu yapıldı Uzay araştırmalarından ziyade mevcut küresel krizimizi çözmek üzerine. Bunun Artemis programı için daha az finansman anlamına gelip gelmeyeceğini söylemek için henüz çok erken.

Bolden, “Yeşil Yeni Anlaşma hakkında konuşurlarsa, bu büyük ölçüde NASA’nın yörüngede teknolojiyi kullanarak uygulanmasının bir parçası olacağına güvenir” dedi

Demokrat Parti platformu “İklim değişikliğinin gezegenimizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için NASA Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi‘nin Dünya gözlem misyonlarını güçlendirmek” çağrısında bulunurken aynı zamanda “NASA‘nın insan uzay keşfini canlandıran keşif ruhunu sürdürmek”.

Mevcut Demokratik kongre üyeleri, NASA‘nın 2024 son tarihini bile karşılayıp karşılayamayacağı konusundaki şüphelerini dile getirdiler.

Ancak Biden‘in, NASA’nın Ticari Mürettebat programını savunan geçmişine bakıldığında, ilk kadını Ay’a gönderme hayali – ne kadar sürerse sürsün – kaybolmaktan çok uzak.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Wingsuit 186 MPH Hızla Uçmanızı Sağlıyor

McDonald’s Yapay Etlere Teknoloji Desteği Sağlıyor

PS5 Aldığınızda Yapmanız Gereken 8 Şey

Marriott Milyonları Vuran Veri İhlali Nedeniyle 18,4 Milyon Sterlin Para Cezasına Çarptırıldı

Türkiye’nin İlk Cep Uydusu: Grizu-263A Nedir?

Kaynak: futurism.com/joe-biden-nasa-spacex-launch

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.