Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
eTail.com.tr

FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artışa Neden Oldu

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

FDA Pfizer‘in koronavirüs aşısına acil düzenleme onayı verir vermez, karaborsa web sitelerindeki doz sattığını iddia eden liste sayısı fırladı.

FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Hırsızlar COVID Bulaştırmak ile Tehdit Ederek Banka Soydu
FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Bu aşıların tamamen sahte olduğunu açıklığa kavuşturmaya değer. Business Insider raporlar. Yani kesinlikle paranızı boşa harcamamalısınız. Ancak bu yağmacı listelerdeki artış, rahatsız edici bir gerçekliğin peşine düşüyor: Birkaç ay aşı halka sunulmadan önce, yani hucksterlar bir anlık umutla para kazanmaya çalışıyorlar.

Güvenlik şirketi Check Point Software’deki araştırmacılar, şüpheli koronavirüs aşılarının karaborsa sitelerinde, genellikle doz başına 250 ila 300 dolar arasında görünmeye başladığını buldu. Araştırmacılar aslında hiç satın almamış olsalar da, ABD’deki sıkı kontrollü doz tedariki ve birçok listenin tek bir kişinin ihtiyaç duyduğu gibi şüpheli iddialarda bulunması nedeniyle aşıların gerçek olmadığından eminler. aşının işe yaraması için enjeksiyonlar.

İlk COVID Aşısı Bilim İnsanlarının Düşündüğünden Daha İyi
FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Europol “Bir COVID-19 aşısı mevcut olduğunda, büyük olasılıkla çevrimiçi satışa sunulmayacaktır” bu ayın başlarında uyarıldı. “Bununla birlikte, COVID-19’u tedavi ettiği veya engellediği iddia edilen sahte farmasötik ürünler hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak zaten satışta.”

Koronavirüs tedavileri için yanıltıcı karaborsa satışları, salgın olduğu anda neredeyse başladı. şüpheli testler ve tedaviler Mart ayından önce bile ortaya çıkıyor. Daha yakın zamanlarda, Çin’deki kafa derileri doz satmaya başladı o zaman onaylanmamış aşıların. Yanlış negatif koronavirüs test sonuçları dünya çapında da ortaya çıktı.

Ancak görünüşte aşılar için bu tür listeler, düzenleyici kurumlar aşıları kullanım için onaylamaya başladığından çok daha yaygındır, belki de hükümet onayı satıcıların iddialarına daha fazla yetki verir.

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?
FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Check Point’teki Ürün Araştırma Başkanı Oded Vanunu, Business Insider’a, FDA’nın Pfizer’in atışına acil durum yetkisi verdiğini duyurmadan önce şirketin yalnızca “bir avuç” aşı satan reklam gördüğünü, ancak haberler yayıldığında keskin bir olay olduğunu söyledi. uptick.

Vanunu, “FDA aşıyı onayladıktan hemen sonra günde dört ila on gönderi görmeye başladık. Bazıları aynı satıcıdan, tüm gönderiler ortalama 250/300 $” dedi.

Araştırmacıların listelerde yalnızca Pfizer ve Sinovac’ın aşılarının adıyla anıldığını, ancak çoğu reklamda bir şirket adı belirtilmediğini ekledi. Vanunu, Moderna’nın aşısının düzenleyici onayına yaklaşmasıyla birlikte liste sayısının daha da artmasını beklediğini söyledi.

Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore'nin COVID Aşı Verilerine Saldırdığını İddia Etti
FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Bu, fırsatçı dark web satıcılarının aşı sattığını iddia ettiği ilk şey değil. Nisan ayında araştırmacılar, satıcıların zaten varsayılan aşıların yanı sıra maskeler, vantilatörler ve hatta “enfekte kan” dozları da dahil olmak üzere çok çeşitli pandemiyle ilgili ürünleri sattığını keşfetti – satıcının iddia ettiği gibi “yapmadığınız iş arkadaşınız için harika” t gibi. “

Endişe şu ki, gerçek aşılar artık burada, suç faaliyeti artabilir. Europol 4 Aralık’ta bu etki için erken uyarı yaptı .

Europol, “Bir COVID-19 aşısı mevcut olduğunda, büyük olasılıkla çevrimiçi satışa sunulmayacaktır. Ancak, COVID-19’u tedavi ettiği veya önlediği iddia edilen sahte farmasötik ürünler halihazırda hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak satıştadır” dedi.

Tekliflerin sayısının “meşru bir aşı mevcut olduğunda muhtemelen artacağını” da sözlerine ekledi.

İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor
FDA Aşı Onayı Kara Borsada Ani Artış Oluşturdu

Ayrıca organize suç gruplarının aşı tedarik zincirlerini “kaçırma ve hırsızlık” için hedef alabileceğini de kaydetti.

Tedarik zinciri güvenlik şirketi Overhaul’da ilaç lojistiği uzmanı olan Amy Shortman Financial Times’a verdiği demeçte, “İlaca erişimi olması gerekmeyen ve kendilerini ve ailelerini korumak isteyen insanlar için her zaman bir pazar olacak” dedi .

Shortman, “Kesinlikle küresel olarak, suçlular tarafından kazanılabilecek çok para olacak,” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir: İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor

Kaynak: futurism.com/fda-vaccine-approval-created-spike-black-market-listings

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.