Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Defi Platformu bZx,Hackerların Çaldığı 8.1 Milyon Dolarını Geri Aldı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Defi Platformu bZx, Hackerlardan Çalınan 8.1 Milyon Dolarını Kurtardı

Merkezi olmayan finans (defi) protokolü Bzx, birkaç gün önce bir hacker’a kaybettiği 8.1 Milyon Doları geri aldı. Şirket yasal sebeplerle ismini vermeyi reddettiği siber hırsızı zincir içi faaliyetleri bulabildiğini iddia ediyor.Köşeye sıkışan saldırgan ganimeti geri verdi.

“Saldırganın tüm fonları geri alındı. Bzx’in kurucu ortağı Kyle Kistner, 15 Eylül’de yapmış olduğu açıklamada,”sistemi geri yüklüyoruz” açıklamasında bulundu. Fonlar artık takım cüzdanında ve borç verme havuzlarını eski haline getirmek için kullanılmaktadır.

Defi Platformu bZx, Hackerlardan Çalınan 8.1 Milyon Dolarını Kurtardı
Defi Platformu bZx, Hackerlardan Çalınan 8.1 Milyon Dolarını Kurtardı

13 Eylül’de, Bzx akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod, hackerın 219.200 LINK token (2.6 milyon$)basmasına izin verdi; 4.503 ETH(1.65 milyon$), 1.756.351 USDT (1.76 milyon $), 1.412.048 USDC (1.4 milyon $) ve 667.989 DAI (681.000 $) Tümü 8.1 milyon dolar değerinde şirkete zarar ettirdi.

Hatanın Çözümü

Hatayı keşfeden Bitcoin.com baş mühendisi Marc Thalen’e 5.000 dolarlık bir ödül verildi. Başlangıçta Bzx, Thalen’e çok para ödemek istemedi ve ona ödül olarak sadece 12.500 dolar teklif etti çünkü Marc sorunu, saldırı büyük ölçüde sona erdiğinde bildirmişti.

Thalen, Twitter’daki bir ileti dizisinde şikayetçi oldu Bzx: ‘bağımsız’ karar vermesi sebebiyle 12.500’den fazla değilmiş gibi hissettirmediği bir telefon görüşmesinde söyledi. Panelin kimliklerini ifşa etmeye istekli değiller. Ben Bzx konusunda gerçekten hayal kırıklığına uğradım.

Bununla beraber bu rakam sözleşmenin 350.000 dolar’a kadar ödenebilen üst düzey keşifler için kendi ödül politikasını ciddi bir biçimde baltaladı. Bzx daha sonra büyük bir sosyal ağ tepkisinin ardından konusunu yeniden gözden geçirdi ve Thalen’e “makul” bir 45.000 $ ödedi.

8.000.000 dolarlık kripto hırsızlığına yol açan hatalı kodu tespit edemeyen iki denetim işletmesinden bir tanesi olan Peckschield, Bzx topluluğuna yazdığı bir mektupta, ilk denetiminin 16 güvenlik sorunu tespit ettiğini söyledi ancak bu yeterli değil.

Bzx ve Peckschield, sözleşmesi yeniden incelemek ve “kilit blok zinciri veri göstergeleri üstünde gerçek zamanlı izleme kurmak için bir plan geliştiriyor” diye yazdı. Bu önlemin platformda güvenliği artırması bekleniyor.

UBER’in Yeni Hizmeti: UBER BOAT Hakkında Her Şey

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.