Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
GGDROP

Cyberpunk 2077 Filmleri: En İyi Cyberpunk Filmleri

Avatar for Damla

Son güncelleme:

Yazar:

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Cyberpunk 2077 filmleri listesi ile oyuna başlamadan önce, şimdiye kadar yapılmış en iyi Cyberpunk filmlerinden bazılarını izlediğinizden emin olun. Cyberpunk 2077 çıkalı bir kaç gün oldu ve beraberinde bir çok konuyu da gündeme getirdi. Cyberpunk 2077‘yi daha önce hiç bilmeyenler ve duymayanlar, türü iyi anlayabilmeleri için birazdan bahsedeceğim filmlere kesinlikle göz atmalılar.

Kısaca bir tanım yapmam gerekirse, Cyberpunk türünün tanımı (özellikle filmde) geleneksel olarak biraz tartışmalı olsa da, teknolojinin onu tasarlayan insanların üzerinde yükseldiği bir gelecek vizyonunu sergileyen filmlerdir.

Dolayısıyla, bu türü biraz daha iyi anlamak istiyorsanız, Cyberpunk 2077 ‘yi oynamaya başlamadan önce izlemeniz gereken Cyberpunk filmleri aşağıdadır.

1) Burst City

Cyberpunk 2077 filmleri burst city
Cyberpunk 2077 Filmleri

Bu tuhaf ve garip filmi kaldırabilecek kadar sağlam bir mideniz varsa, o zaman bu 1982 cyberpunk müzikalini şiddetle tavsiye ederim.

Burst City, Tokyo’nun distopik bir versiyonunda polisle ve birbirleriyle savaşan çeşitli grupların hikayesiyle cyberpunk denkleminin “punk” kısmına büyük ölçüde eğiliyor. Arsa kuşkusuz barebone olsa da, bu dönemin yeraltı Japon punk sahnesine benzersiz bir bakış sağlayan şey için mükemmel bir kurulum olduğunu kanıtlıyor.

Cyberpunk 2077’nin pop kültürü açıkça müzik etrafında inşa edilmiştir, bu nedenle oyunun, bazen gözden kaçan bu cevherden birçok fikri ödünç alıp almadığını görmek ilginç olacaktır.

2) Blade Runner

cyberpunk 2077 filmleri blade runner
Cyberpunk 2077 Filmleri

Blade Runner’ın hikayesi, hızla gelişen bir dünyada hırslı bir kimlik ve insanlık hikayesine yönelik takdire şayan bir girişimdir, ancak bu filmin en büyük hediyesi her zaman dünya tasarımı ve pratik etkileri olacaktır.

Blade Runner, “punk” sini noir benzeri bir atmosferde bulurken, filmin “siber” unsurları büyük ölçüde romantik olmayan fütüristik bir şehirde parlıyor ve genellikle soğuk teknolojiye bağlı.

Herkes Blade Runner’ı en az bir kez izlemeli.

3) Akira

cyberpunk 2077 filmleri akira
Cyberpunk 2077 Filmleri

Tüm zamanların tartışmasız en önemli anime filmi olmasının yanı sıra (en azından türün küresel büyümesi açısından), Akira, birçok kişi tarafından siberpunk tarzının ve türün sosyal yorumunun kesin bir tasviri olarak görülüyor. Neo-Tokyo’daki bir olayın ardından kendilerini bir insan avının hedefinde bulan bisikletçilerin hikayesi, bunlardan birine toplumu yok edebilecek telekinetik güçler verirken, Akira, asansör sahasındaki neredeyse her siberpunk kutusunu tek başına kontrol ediyor.Yine de, bu filmin gerçek neşesi her zaman animasyonunun güzelliğinden ve unutulmuş ruhların parçalanan temelleri üzerine teknolojik ilerlemelerin inşa edildiği bir gelecek vizyonunu vurgulama yollarından kaynaklanır.

Cyberpunk 2077’nin Akira’dan büyük ölçüde ilham almadığı bir dünya yok. Oyunda birkaç Akira Paskalya yumurtası olsa hiç şaşırmazdık.

4) Ghost in the Shell

cyberpunk 2077 filmleri ghost in shell
Cyberpunk 2077 Filmleri

Aynı adlı 2017 filmine çok az saygı duymakla birlikte, kesinlikle 1995 animasyon klasiğinden bahsettiğimi açıkça belirtmek isterim.
“Hackersploitation” türünün kültürel zirvesinde piyasaya sürülen (birazdan biraz daha fazlası) Ghost in the Shell, insanların sinirsel olarak internete bağlı olduğu ve siborgların topluma entegre edildiği bir dünya öngörüyor.

Bu geleceğe, benzersiz yetenekleri insanlığın kurtarmaya değer ne kaldığına dair sorular sorsa bile açık bir tehdit oluşturan The Puppet Master olarak bilinen bir bilgisayar korsanı geliyor.
Bu kesinlikle herkesin izlemesi gereken cyberpunk filmlerinden biri, kendinizi tipik olarak anime veya hatta animasyon filmleri hayranı olarak görmeseniz bile.

5) eXistenZ

eXistenZ

Pek çok kişi tarafından Videodrome’un ruhani bir devamı olarak kabul edilen eXistenZ, olası hasarları onarmak için en son sanal gerçeklik yaratımına dalması gereken bir oyun tasarımcısını anlatıyor. Bu sanal dünyada yapılan yolculuk, bir introspektif olay örgüsüne sarılmış unutulmaz korku anları arayan hiçbir Cronenberg hayranını kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

6) Dredd

dredd

Dredd’in fantastik aksiyon sekansları ve The Raid: Redemption ve Die Hard’ın temel konseptini çağrıştıran küçük ölçekli hikayesi bazen filmin muhteşem cyberpunk dünya yapısını gizler. Her çekimin her köşesinde, işlerin ne kadar kötüye gittiğine ve medeniyetin görüntüsünü bile canlı tutmak için hangi çaresiz önlemlerin alındığına dair ipuçları verir.

7) Dark City

dark city

John Murdoch’un bir sorunu var. Kim olduğu ya da neler olduğu hakkında hiçbir şey hatırlamadan, keyifsiz bir motelde küvette uyanır. Daha da kötüsü, onu her zaman gece olan bir şehirde kovalayan gizemli bir yabancı grubu tarafından takip ediliyor.

Tek umudu, daha yeni anlamaya başladığı belirsiz ipuçları ve gizemli psikokinetik güçler dizisi.
Dark City, insan zihninin yük ve gücüyle yüzleşen, inanılmaz derecede kasvetli ve gerçek anlamda karanlık bir filmdir. Büyük fikirlerden ve kesinlikle sevimli kara odaklı stil anlayışından yararlanan karmaşık ve genellikle belirsiz bir film.

8) Cypher

Cypher

Kurumsal casusluk, Cyberpunk 2077 evreninin büyük bir parçası, bu da kurumsal casusların tehlikeli arayışlarını konu alan bu 2002 filmini önermeyi çok daha kolay hale getiriyor.

Dürüst olmak gerekirse, bu gerçekten karlı bir şirket casusluğu alanında bir iş bulan bir adamla başlayan bir entrikanın labirentinin en basit özeti. Aşağıda, bu şirketlerin ne kadar yol kat edeceğini ve herkesin iktidar arayışında ne kadar vazgeçilebilir olduğunu gösteren bir dizi akıllara durgunluk veren olaylar zinciri.

9) Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic, başrolünü Keanu Reeves’in oynadığı, çetelerden ve şirketlerden kaçmaya çalışan çok şey bilen bir adam hakkında olan, 90’ların bilim kurgu filmi. Bunun bir şekilde Cyberpunk 2020’nin yumuşak bir uyarlaması olmadığından emin miyiz?
Öyle değil ve çok dürüst olursam, bu film her zaman hatırı sayılır potansiyeline ulaşamıyor. Bununla birlikte, gerçekten büyüleyici bir dünya inşası ve liderinin karizmasıyla desteklenen, 90’ların teknolojik saçmalığının sürekli olarak eğlenceli bir parçası.

Bir başyapıt beklemeyin, ama Johnny Mnemonic sizi o Cyberpunk 2077 havasına sokacak mükemmel bir film.

10) The Matrix

the matrix

On yılın sonunda, bilgisayar korsanlarına takıntılı, ancak çoğu zaman gerçekten harika “Hacker Sömürü” çalışmalarından yoksun olan Matrix, teknoloji korkularını, yer altı stilini, yüksek uçan aksiyon dizilerini ve dudak uçuklatan özel efektleri birleştirerek tüm beklentileri alt üst etti ve bu onu 90’ların gişe rekorları kıran filmi yaptı.
Şimdiye kadar matrix filmlerini izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Film listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu filmleri izledikten sonra cyberpunk felsefesini kesinlikle anlamış ve oyun için hazır olacaksınız.

Cyberpunk 2077 Romantik İlişkileri

Cyberpunk 2077 oyun içerisinde, karakterler ile romantik ilişkiler yaşamanıza izin veriyor. Oyunu oynamaya karar verdiniz ve görevler başladı. Oyun içerisinde yapmış olacağınız bazı seçimler sizi romantik ilişkilere götürebilir, fakat yanlış kararlar verip bu fırsatları kaçırabilirsiniz.

Yapacağınız seçimler oyunun sonunu değiştirebilir, ödüller kazanabilir ya da bu ödülleri kaçırabilirsiniz. Yaptığınız seçimlerin doğru olmasını istiyorsanız listeman.com‘un hazırlamış olduğu Cyberpunk 2077 Romantik ilişkiler rehberine göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir:

Cyberpunk 2077’de Ne Ters Gitti?

Cyberpunk 2077 Sokak Kredisi Nasıl Kazanılır?

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Valorant Savaş Bileti Nasıl Daha Hızlı Yükseltilir?

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.