Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

Çernobil’in Yasak Bölgesini Keşfederken İnsanların Orada Yaşadığını Gördü

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Çernobil'in Yasak Bölgelerini Keşfederken İnsanların Orada Yaşadığını Gördü

Bölgeyi gezegendeki en tehlikeli yerlerden biri haline getirmek sadece bir geceyi aldı. Çernobil şu anda bile 34 yıl sonra tehlikeli fakat bu insanları Çernobil’e gitmekten alıkoymuyor ve görünüşe göre insanların da orada yaşamasını engellemiyor.

Yasak Çernobil Bölgesini ziyaret etmeye karar veren İngiliz seyahat vlogger’ı Benjamin Rich ile tanışın

YouTube seyahat kanalı Bald and Bankrupt ile tanınan İngiliz seyahat vloggerı Benjamin Rich ile tanışın. YouTube kariyerine 2018’de Hindistan’ın kıta altı bölgelerini ve Sovyet sonrası devletleri belgeleyerek başladı.

Bugün Çernobil hala tehlikeli bir yer ancak radyasyon seviyeleri insanların ziyaret etmesi için güvenli olacak kadar azaldı. Çoğunlukla bölgeyi ziyaret edenler gazeteciler, bilim adamları ve turistlerdir. Çernobil Ukrayna ve Beyaz Rusya sınırında olduğu için Rich, Çernobil’in Belarus tarafına geçmeye karar verdi.

Tüm hayatını burada geçirmiş Çernobil sakini Igor ile tanıştı

Yürüyüşe Çernobil’in derinliklerine doğru başladı. Bugün büyük bir kısmı çorak arazidir. Radyoaktif serpinti oraya otuz yıldan fazla bir süre önce yerleşti, toprağı ve diğer her şeyi zehirledi. Rich, bazı şeylere dokunulduğunda tedirginlik hissettiğini açıkladı. 

Arazinin çoğu, ara sıra terk edilen ev veya mezarlık gibi doğal bir çorak araziydi. Bu evlerin çoğunu araştırdığı için bunlardan birine ayı veya kurt yerleşmiş olması ihtimaline karşı bıçağı yanındaydı. Eski yerlilerin birçoğunun bir şeyler yetiştirdiği için vahşi yaşamı dolayısıyla ev işgalini yaşadıklarını açıkladı.

Rich, adama içki ikram etti ve adamın evine girdi

Bir süre yürüyüş yaptıktan sonra Bölge’nin Igor adındaki bir sakinine rastladı.

Rich, Igor ile tanıştı. Yoldan geçen kaba biri olarak görünmek istemeyen Rich, adama hemen selam verdi ve onunla bir içki içmek için oturmayı teklif etti. Igor onu evini görmesi ve annesiyle tanışması için içeri davet etti.

92 yaşındaki annesi onunla birlikte yaşıyordu

Bölgenin yaşanabilir olacağını düşünmek tuhaf ama gerçekten öyle ve ikisi tek sakin değil. 30 kilometrelik bölgede yaklaşık 200 ev olduğu söylenir. Tüm hayatları boyunca burada yaşıyorlar ve çoğunlukla yaş ortalamaları 63 olan yaşlılar. 1986’da burada yaklaşık 1.200 kişi yasadışı olarak yaşıyordu.

Yetkililer onlardan bölgeyi terk etmelerini istedi ancak zamanla denemeyi bıraktılar ve destek hizmetleri sundular.

10 çocuk annesi 1927’de doğdu ve hayatının tamamı olmasa da çoğunu burada yaşıdı

Rich’e ve Çernobil sakinleri ile olan deneyimine dönelim. İgor, içmeye devam ettiklerinde, hükümet yetkililerinin tehlikeli ortam nedeniyle yaşamaya uygun olup olmadıklarını belirlemek için radyasyon seviyelerini nasıl ölçtüğünü açıkladı. Radyasyonun birkaç metre uzağa çekilmesinden sonra ölçmeyi bırakmışlar ve garip bir şekilde radyasyon onları rahatsız etmemiş.

Onlar konuşurken, Igor’un annesi , Rich’i ekşi süte daldırdığınız bir tür krep olan ladushki ikram etti . Sonraki konuşmalarında, Igor’un annesinin Aralık 1927’de doğduğunu öğrendi. 10 oğlunun olduğunu ve 3’ünün öldüğünü öğrendi.

Yaşlı kadın Çernobil Santrali’ndeki patlamanın ardından tahliye edildikten sonra buraya geri dönen yaklaşık 200 kişiden biri

Sakinler olsa da, yapıların çoğu terk edilmiş durumda

Terk edilmiş yapıların yanı sıra birkaç mezar alanı da var

Rich’in Çernobil macerasının tam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.Bu konudaki düşüncelerin neler? Çernobil’de yaşamak ister miydiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin!

İlginizi Çekebilir

Microsoft Taşınabilir Bir Veri Merkezi Yaptı

Elon Musk 2024’te Mars’a İlk Uzay Gemisini Göndermek İstiyor

İtfaiyeciler Ateş Topu Fırlatan Dronelar Kullanıyor

Yeni iPad Air Ön Sipariş İçin Hazır (599$)

NASA Ve Nokia Ay’a 4G İnternet Ağı Kuruyor

Kaynak: boredpanda.com/chernobyl-zone-inhabitants-92-yo-grandma-son/

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.