Avrupa'nın Kıyamet Günü VEBA hakkında her şey | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Tarih

Avrupa’nın Kıyamet Günü VEBA hakkında her şey

Veba hakkında her şey. (nasıl bulaştı, adını nereden alıyor, nasıl son buldu, etkileri neler vb.)

Published

on

Veba ile ilgili söylenmiş bir söz “Hangi yıllarda evlerin boşaltıldığı, şehirlerin terk edildiği, ülkenin ihmal edildiği, tarlaların ölülere az geldiği ve tüm dünyaya dehşet verici ve evrensel bir yalnızlığı çöktüğü yazar? Ah, bu sefaletten habersiz, geleceğin mutlu insanları…”-Şair Franceco “Petrarch” Petrarca (1304-1374)

VEBA NEDİR

İşte aynen böyle, biz asla bu ortamı hayal edemeyeceğiz. O gün veba yayıldığında herkes dinlerin bize bahsettiği (Hristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik vb.) o meşhur kıyamet günün geldiğini ve bunun kaçınılmaz olduğunu düşünmüştü.

Peki bu “kara ölüm” denilen veba nasıl yayıldı? Adını nereden alıyor?

Büyük veba salgını, tarihte yaşanılmış birçok savaştan daha fazla can kaybına sebep olmuş bir olaydır. Etkisi o kadar büyüktü ki birkaç yılda 100 milyona yakın, yaklaşık o zamanki dünya nüfusunun 1/4 ünün hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Veba salgını 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da meydana gelmiştir. O zamanlar Avrupa’da yoğun nüfus artışı yaşanmış, bunun sonunda da kıtlık dönemine girilmiştir. Veba salgınının kıtlık döneminin hemen arkasından gelmesi haliyle Avrupa’nın bu durumla mücadelesini çok zorlaştırmıştır. Salgın ilk olarak yoksul ve bakıma muhtaç insanlarda görülmüş, salgının yayılmasıyla birlikte üst tabakadaki kesimin de etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur.

VEBA NASIL YAYILDI?

Veba, Çin ve Orta Asya’da başlamış buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Vebanın Avrupa’ya ulaşması Asyalı tacirenlerin Çin’den satın aldıkları vebalı kürkleri deniz yolu ile Avrupa’ya satması yoluyla bulaşmıştır. Gemide yaşayan pire ve farelerin de bu hastalığın yayılmasında etkili oldukları söylenmektedir. O sıralar Kırım Tatarları’nın reisi Canıbek, Ceneviz limanını kuşatmış ve kendi vebalı adamlarını mancınıkla şehrin içine fırlatıp hastalığı İtalyan’lara bulaştırmıştır.. Sonrasında Veba Salgını, 1348 yılında Paris’e kadar gelmiş 1349’da ise Londra’yı etkisi altına almış İskoçya ve İskandinavya’dan sonra da başlangıcı olan tatarların yurduna tekrar ulaşmıştır. Floransa’da 90.000’den 45.000’i, Fransa’da 125.000, İngiltere de 1.000.000 kişi ve Venedik’de ise nüfusun %75 ‘i veba salgınından ölmüştür. Suriye, Lübnan, Mısır, Hatay, Mekke, Yemen ve daha birçok şehir, toplamda tüm dünyanın büyük bir kısmı veba hastalığından yaşamını kaybetmiştir.

Bunlar Kaçmaz:  İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler

Veba hastalığı Yersinia pestis olarak tanımlanan, farelerin taşıdığı bir bakteri sonucu oluşturmuş.

VEBA ADINI NEREDEN ALIYOR?

Vebanın genel ismi olan “kara ölüm” ise salgının en ciddi döneminde yazan Flemen bilimci Simonde Covinus, bize artık aklımıza kazınan ismi vermiştir: Mors Atra, “Kara Ölüm”.

VEBANIN BELİRTİLERİ:

Vebayı kapan insanlarda lenf bezleri şişiyor, kasılmalar yaşanıyor ve günler içinde ölüyordu.Vücutlarda siyah bir yumurta gibi büyüyen bir baloncuk çıkıyor, patladıktan sonra kötü bir koku yayılıp insanı rahatlıyordu, hemen ardından ise ölüyordu.

VEBA DOKTORLARININ GİYDİĞİ ESRARENGİZ KIYAFET.

O zamanın veba doktorları kargalar bu hastalığı kapmadığı için kargamsı bir kıyafet giyiyorlardı. Aynı zamanda hastalığın koku sayesinde bulaştığını düşünüp maskelerinin burun kısmına karanfil gibi hoş kokular koyuyorlardı.

Bunlar Kaçmaz:  Reform ve Otuz Yıl Savaşları

Veba hastalığının yayılmasını kolaylaştıran sebepler

Orta Çağ Avrupa’sında insanlar Papa’ya gidip ondan yardım istediğinde Papa bu vebayı cadıların kedileri yapıyor diye bütün kedileri katlettirdi. Aslında vebayı fareler taşıdığından ve kediler fareleri yediğinden bu kıyameti sadece kediler kurtarabilirdi. Ama Papa yaptığı hareketle adeta ateşe odun attı.

VEBA NASIL SON BULDU?

Veba artık o kadar çok ilerlemişti ki artık bulaştığı insanı 1 dakikadan kısa bir sürede öldürüyordu. Ancak hastalık öldürdüğü kişiyle birlikte öldüğü için kimseye bulaşmıyordu . Aradan geçen sürede hastalık yavaş yavaş yok olmaya başladı.

Veba günümüzde hala var mı?

Veba günümüzde hala var ama gerekli antibiyotik alınımı ile hastalıktan kurtulunabiliyor. Aynı zamanda veba, günümüzde su-kanalizasyon sistemlerinin daha uygun olup insanların daha hijyenik ortamda yaşıyor olması, haşere ile savaş konusunda daha başarılı olunuşu ve hastalığa yönelik uygun tedavi imkanlarının olması hastalığın çok daha nadir olmasını sağlıyor.

Reform Ve Otuz Yıl Savaşları İçin Tıklayın.

Advertisement
2 Yorumlar

2 Yorum

  1. Pingback: Pisagor Öğrencisini Neden Öldürttü? Hippasus Neden Öldü?

  2. Pingback: Sanat Nedir? | Hypasos.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarih

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

Published

on

Coğrafi keşiflerin henüz bitmediği zamanlarda, İngiliz bir denizci gemisiyle dünyayı dolaşırken bu adayı bulur adıda James Cook’dur. Adanın henüz eski dünya ülkeleri tarafından keşfedilmemiş olması üzerine, İngiliz denizci bu adanın kendi ülkesinin himayesinde olmasını ister.

Üst yetkililere durumu bildirir ve adaya başka milletlerden önce kendilerinin gitmelerini, aksi durumda adayı ellerinde tutamayacaklarını söyler. 

İngiliz hükümeti, kendi vatandaşlarını bu adaya göndermek istese de, dönemin şartlarında aylar sürecek bir yolculuğa ve bilinmeyen bir adaya gitmeyi isteyenlerin sayısı oldukça azdır.

Bunun üzerine İngiliz hükümeti zindanlara iner ve oradaki mahkumlarla bir anlaşma yapmaya karar verir.

Anlaşmaya göre mahkumlar ya o adaya giderek, orada özgürce hayatlarını sürdüreceklerdir ya da İngiltere’de kalarak cezalarını çekmeye devam edeceklerdir.

Bunlar Kaçmaz:  Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

Bu anlaşmayla birlikte adaya gitmek isteyenlerin sayısı oldukça artar yani Avustralya’yı kuranlar, İngiliz mahkumlarıdır.

Avustralya her ne kadar ilk etapta suçlular tarafından kurulmuş olsa da, zaman içerisinde İngiltere’den daha düşük suç oranına ulaşmış ve günümüzde suç oranı en düşük ülkelerden birisi haline gelmiştir.

Avustralya Hakkında Kısa Bilgiler

Avustralya veya resmi olarak Avustralya Milletler Topluluğu olarak bilinen Avustralya, güney yarımkürede kıtasal bir ülkedir. Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında yer almaktadır.

Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra’dır ve en büyük şehri Sidney’dir.

Bunlar Kaçmaz:  1.Dünya savaşı nasıl başladı?

Avustralya, 8.617.930 kilometrekaresi kara ve 80.920 kilometre karesi su olmak üzere toplam 8.698.850 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Herhangi bir ülke ile kara sınırı yoktur. Bu bölge, onu dünyanın altıncı büyük ülkesi yapıyor. Çevresinde 25.760 kilometrelik sahil şeridi vardır.

Avrupalılar 18. yüzyıla gelmeden önce, yaklaşık 50.000 yıllık bir geçmişe sahip, yerli halkın yaşadığı bir yerdi. Modern araştırmanın sonuçlarına göre, yerli halkın konuştuğu diller yaklaşık 250 farklı gruba ayrılıyor.

İngilizler tarafından cezai sevk yoluyla başlatılan zorunlu göç 1788’den 1868’e kadar sürdü ve Yeni Güney Galler çevresinde yoğunlaştı.

İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Tarih

1.Dünya savaşı nasıl başladı?

Bir kaç suikastçi Franz Ferdinand’ı öldürüyor bu haberi alan
Avusturya-Macaristan ise Almanya İmparatorluğu Sırbistan’a savaş açıyor. Sırpların müttefikleri de olaya girince büyük bir savaş ortaya çıkıyor

Published

on

Tarihin en kanlı savaşlarından biri, 1.Dünya savaşı. Peki nedir zaten bu gergin Avrupa ortamında savaşı patlak veren şey? 1.Dünya savaşı nasıl başladı?

1.Dünya savaşı nasıl başladı?

Özetle Avusturya-Macaristan veliahtı olan Franz Ferdinand, bölgede yaşayan Sırp kesim tarafından suikasta uğruyor. Asıl olay ise şöyle:

Suikast tam olarak Franz Ferdinand’ın geçeceği yol üzerinde hazırlandı ve Ferdinand’ın arabasına bomba atıldı. Ne var ki bomba Ferdinand’a gelmeyip arkalarındaki polis arabasına doğru gitti ve büyük bir patlama meydana geldi. Aradan zaman geçtikten sonra Ferdinand polisler için hastaneye giderken şöförü yanlış yola saptı ve karşılarına bir suikastçı geldi, onu öldürecek olan suikastçı. Suikastçı silahla 2 el sıktı ve Franz Ferdinand’ı öldürdü.

Avusturya-Macaristan ise bu suikastı Sırbistan’ın düzenlediğini tahmin edip Almanya İmparatorluğuna haber verdi ve Sırplara savaş açtı. Aynı zamanda Balkanlar ise zaten yavaş yavaş Ruslardan yardım alıp bağımsızlıklarına kavuştuğundan hepsi Rusya ile dost olmuştu.
Önce Sırbistan, Rusya ile itilaf devletlerine geçti. Rusya ise Fransa ile Fransa da Britanya ile dost olduğundan bir birliktelik kuruyorlar(itilaf devletleri),karşı tarafta ise:

Franz Ferdinand

Avusturya-Macaristan, Almanya İmparatorluğu, Osmanlı Devleti bir birliktelik kurdu (ittifak devletleri)
Bunlardan sonra ise bütün devletler birbirine savaş açtı, bazı tarafsız devletler de taraf tutmak zorunda kaldı ve 1.Dünya savaşı patlak verdi.

Bunlar Kaçmaz:  Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü?

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü? için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Tarih

İnsana Tapan Dinler: Liberal, Sosyalist ve Evrimsel Hümanizm

Bu yazıda Hümanizmin Çıktığı Ortam, Ne Olduğu Ve Hümanist Dinler Olan Liberal Hümanizm, Sosyalist Hümanizm, Evrimsel Hümanizm Hakkında Bilgi Verdim.

Published

on

Hümanizm Nedir?

Sözlük anlamı “insancılık” olan hümanizm , Orta Çağ Avrupa’sında Katolik Kilisesinin baskı ve eylemleriyle geri plana atılıp ezilen insanların fikir düşüncelerini geliştirmesi sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Tanrı-merkezcilik reddedilir ve insan-merkezcilik esas alınır. Bu ideoloji din gibi işlediğinden din dememiz aslında yanlış olmaz. İslam, Hristiyanlık tarzı dinler tanrıya tapan din olarak geçerken Hümanist dinler insanlığa tapan dinler olarak geçer. 

Hümanizmin amacı 

Hümanizm insana saygıyı ön plana çıkarır, insanı değerli görür ve amacı bütün hayatı insan için en iyi yapmaktır. Ne kadar sınıflar arası farkı kabul etmez ve eşitlik ön plandadır demek istesem de bunun olmadığı örnekler de görebiliyoruz.

Hümanizm Çeşitleri

1- Liberal Hümanizm

Günümüzün en önemli hümanist mezhebi insanlığın en temel özelliğinin bireysellik olduğunu, bu yüzden de birey özgürlüğünün kutsal olduğuna inanan liberal hümanizmdir. Bu düşünce biçimi insanlığın kutsal niteliğinin her bir bireyin içinde olduğuna inanır ve her bir insanın çok özel olduğunu düşünür. İçimizdeki bu şeye de iç ses deriz. Bu yüzden zor bir durumla karşılaştığımızda iç sesimizi dinlemeliyiz yani insanlığın sesini. Liberal hümanizmin temel ilkeleri dışarıdan gelen zararlara karşı içimizdeki bu sesi korumaktır, bu ilkelerin tümüne de “insan hakları” diyoruz. Liberal hümanizm insanları kutsallaştırsa da tanrıyı yok saymaz.

Bunlar Kaçmaz:  İnsana Tapan Dinler: Liberal, Sosyalist ve Evrimsel Hümanizm

2- Sosyalist Hümanizm

Sosyalistler insanlığın bireyselden ziyade kolektif olduğunu düşünürler, her bir bireyin kendi iç sesinin değil insanlığın tamamının kutsallığına inanırlar. Liberaller bireysel özgürlüğü hedeflerken sosyalistler tüm insanlar arasındaki eşitliği hedeflerler. Eşitlik en kutsal değer onlar için.

3- Evrimsel Hümanizm

Bu başlıklar arasında belki de en ilginç olanı, evrimsel hümanizmin en ünlü temsilcisi olan Naziler. Diğer hümanistlerin aksine Naziler, insanlığı evrensel ve ebedi görmeyip evrim geçirip bozulabilecek bir şey olarak görüyordu. Bu yüzden onların aklında ” üstün insan”, “alt insan” gibi tanımlar vardı.

Nazilerin temel hedefi insanlığın bozulmasını önlemek ve bütün insan nüfusunu üstün insan yapmaktı. Bu yüzden aklınca insanlığın en gelişmiş biçimi olan Aryan ırkının korunup güçlendirilmesi gerektiğini, bozulmuş insanlar olan Yahudi, Çingene, eşcinsel, engelliler vb. karantinaya alınması ve yok edilmesi gerektiğini savundular. Eğer bir Aryan ile bu ırklar evlendirilir ise insan genetiği bozulabilir ve yok oluşa doğru gidebilir diye düşünüyorlardı. Aslında o dönemin koşullarını düşününce bu tarz bir kafa yapısı epey mantıklı ve normal ama o günden bugüne biyologlar bu ırk teorisini alaşağı ettiler. 1945’ten bu yana yapılan araştırmalar pek çok farklı insan soyunun arasındaki farkların, Nazilerin öne sürdüğünden çok daha az olduğunu ortaya koydu.

Bunlar Kaçmaz:  Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

Umarım bu yazı size faydalı olmuştur, sitemizi takipte kalmayı unutmayın 🙂

Kaynak

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens / Yuval Noah Harari

Okumaya Devam Et

Tarih

İnsanların farklı türleri var mıydı? Kardeşlerimiz kim? Biz kimiz?

Published

on

Ortak bir atadan evrimleşen türler cins adı verilen bir başlıkta toplanır. Aslanlar, kaplanlar, leoparlar ve jaguarlar, Panthera cinsinin altındaki farklı türlerdir. Cinsler de kendi içerisinde ailelere ayrılırlar, örneğin kediler (aslanlar, çitalar, ev kedileri), köpekler (kurtlar, tilkiler, çakallar) ve filler (filler, mamutlar, mastodonlar). Homo sapiens de bir aileye mensuptur.

Bu sıradan bilgi tarihteki en sıkı korunan bilgilerden biriydi. Homo sapiens uzunca bir süre ailesiz (kuzeni, kardeşi, ebeveyni olmayan) bir yetim olarak göründü ama bu durum böyle değil, büyük maymunlar adı verilen gürültücü ve büyük bir grubun üyesiyiz ve evet bizim de farklı türlerimiz vardı.

Diğer türlerimize ne oldu?

Günümüzde insanların türlerinden ( Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo ergaster, Homo georgicus, Homo antecessor, Homo cepranensis, Homo erectus, Homo heidelbergensis, Homo rhodesiensis, Homo neanderthalensis, Homo sapiens idaltu, Arkaik Homo sapiens, Homo floresiensis.) sadece zeki olanlar yani homo sapiens yaşamaktadır. İnsan ırkının diğer türlerine olan şeyle ilgili birbiriyle çelişen iki teori bulunmaktadır.

( İnsan türlerine Wikipedia’dan ulaştık)

Bunlar Kaçmaz:  İnsana Tapan Dinler: Liberal, Sosyalist ve Evrimsel Hümanizm

‘Irk Karışımı Teorisi’

Buna göre Afrikalı göçmenler dünyaya yayıldıkça diğer insan topluluklarıyla karşılaştılar ve bugünkü insanlar da bu karışımın sonucunda ortaya çıktılar. Örneğin Sapiens Ortadoğu ve Avrupa’ya ulaştığında Neandertallerle karşılaştı. Teoriye göre Sapiens Neandertal topraklarına yayılınca, iki insan nüfusu tamamen birleşene kadar birbirleriyle karıştılar. Eğer gerçek buysa bugünkü Avrasyalılar saf sapiens değil bir tür karışımıdır. Doğu Asya’ya ulaşan sapiens de benzer şekilde oradaki Erectus ile karışmıştır dolayısıyla Çinliler, Japonlar, Koreliler Sapiens Erectus karışımıdır.

‘Yerine Geçme Teorisi’

Bu teoriye göre Sapiens ve diğer insanların farklı anatomileri vardı ve muhtemelen çiftleşme alışkanlıkları hatta vücut kokuları bile farklıydı, dolayısıyla birbirlerine cinsel ilgi duyma ihtimalleri düşüktü. Aynı zamanda bu iki tür çiftleşseler bile çocuk yapamazdı çünkü ikisinin genleri birbirinden çok farklıydı. Bu yüzden iki tür birbirlerinden tamamen bağımsız bir şekilde Neandertaller tamamen ölünce veya öldürülünce, genleri de onlarla beraber yok oldu. Bu görüşe göre Sapiens diğer türlerle karışmadan onların yerine geçti. Buna göre hepimiz “saf Sapiensler”iz.

Peki Sapiens’le diğer türler karşılaşmadılar ise diğer türler nasıl yok oldu?

Bu durumla ilgili iki olasılık düşünülüyor

Bunlar Kaçmaz:  İnsanların farklı türleri var mıydı? Kardeşlerimiz kim? Biz kimiz?

1- Kaynaklar için verilen savaşın şiddetlenerek soykırıma dönüşmesi. Hoşgörü Sapiens’in baskın özelliklerinden değildi ve günümüzde bile insanlar farklılıklardan dolayı birbirine kin besliyorsa o dönemde Sapiens üstün zekası ve ileri seviye teknolojisi ile soykırım yapmış olabilir. (Sapiens’in suçu mu bilinmez ama gittikleri her yerde yerli nüfus tükendi.)

2- Sapiens’in diğer türlerin gıdalarını tüketmesi, zekası ve teknolojisi ile sayıca daha fazla çoğalması ve diğer türlere daha az besin diğer türlerin düşünce ölmesi. Kısaca doğal seçilim.

Günümüzde insanların diğer türleriyle ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Hangi teorinin doğru olduğu ise sadece zamana bağlı.

Destek

Yazımızı beğendiyseniz sayfayı takipte kalmayı unutmayın 🙂

Kaynaklar

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens / Yuval Noah Harari

http://tr.wikipedia.org/wiki/İnsan

Okumaya Devam Et

Tarih

Felsefeye Yeni Başlayanların Öğrenmesi Gereken 5 Büyük Filozof

Öncelikle buradaki sıralama kişiden kişiye değişebilir ama ben kendi ilk öğrendiğim ve şu an da önemli gördüğüm 5 filozofu burada sizlere derledim. Daha fazla bu tarz içeriklere ulaşmak için sayfayı takipte kalmayı unutmayın.

Published

on

Öncelikle buradaki sıralama kişiden kişiye değişebilir ama ben kendi ilk öğrendiğim ve şu an da önemli gördüğüm 5 filozofu burada sizlere derledim. Daha fazla bu tarz içeriklere ulaşmak için sayfayı takipte kalmayı unutmayın.

1- Sokrates

Listemize felsefenin patlamasına sebep olup yaşadığı dönemdeki en zeki insan olarak kabul edilen Sokrates ile başlayalım. Sokrates felsefi bir kuram ortaya atmamakla beraber sistemi eleştirerek filozof olarak kabul görmüştür.

Ahlak felsefesinin kurucusu olarak kabul edilen Sokrates’in yaşamının en belirgin olaylarından biri MÖ 399 yılında hakkında açılan davadır. Platon’un Sokrates’in Savunması adlı eserinde anlattığı kadarıyla Sokrates, şehrin tanrılarına inanmamak onların yerine başka tanrılar koymak ve böylece gençliği zehirlemekle suçlanır. “Gençleri yoldan çıkaran adam” olarak gösteriliyordu. Sokrates bu suçlamalar sonucunda ölüme mahkûm edilir. Sokrates, yazılı bir kaynak bırakmamıştır.

2- Platon

Sıralamada kronolojik olarak ilerlediğimizde 2. olarak Platon geliyor. Platon’un benim için önemli olmasının birçok sebebi var. Bunlardan bazıları Sokrates’in öğrencisi olması, ona olanları görmesi ve ilk defa ortaya felsefi kuram atması.

Sokrates’in öldüğünü gördükten sonra demokrasiye olan inancı büyük oranda azaldı aslında onun inancının düştüğü şeye *demagoji de diyebiliriz. Demokrasi yanlış bir karar verip cahiller Sokrates’i idam ettirince fikir anlayışı olarak otorite düşücelere kaydı. Felsefi düşüncelerini burada anlatmak çok güç olsa da bir tanesini kısaca anlatmak gerekirse mağara teorisinde insanların görmek ve inanmak istediği şeyleri görüp inandığından bahsediyor.

Felsefe için özel akademiler açmıştır ve “Devlet” gibi yazılı kaynaklar bırakmıştır.

*bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak, ona ya da onlara gerçek dışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışma.

3- Aristoteles

Sıralamaya Aristoteles’i koymasam olmazdı. Aristoteles’in eserleri bir zamanlar sorgusuz bir saygıyla kabul edilmekteydi. Galileo Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü açıkladığında sapkınlıkla suçlandı. Bunun nedeni İncil’e karşı çıkması değildi. Galileo Aristoteles’e karşı çıkma cüretinde bulunmuştu! Aristoteles Platon’un gizemli niteliği olmadan felsefeye katkıda bulunmuştur.

Aristoteles’in yazdıkları daha sistemlidir ve yazı tarzı daha sadedir. Okulda yazdığımız kompozisyonlardaki giriş gelişme sonuç bölümleri Aristoteles’ten çıkmıştır. Hayatına geçecek olursak Platon’un öğrencisiydi. Platon’dan birçok yönde ayrılıp düşüncelerini benimsemese de ona karşı düşmanca bir tutumu yoktur. Aksine, ona karşı çok sıcak bir hayranlık duygusu beslemiştir.

Platon öldükten kısa zaman sonra, MÖ 343 ‘de Makedon 2.Filip ‘in isteğiyle Makedonya sarayında Büyük İskender’e hocalık yapmıştır. Aristoteles eğitmen olarak 4 yıl görev yaptı ancak yaşadığı şeyler onu hiçbir zaman imparatorluk fikrine ısındırmadı. Aristoteles için ideal siyasi birim hep Yunan şehir devleti oldu. Aristoteles’in felsefesi ve düşünceleri Platon’da gördüğü eksikliklerden doğdu. “Form ve Madde”, ” Neden”, “Teoloji”, “Mantık” ve daha bir sürü konu hakında düşüncelerini belirtmiştir.

Bunlar Kaçmaz:  İtalya Faşist Devleti kuruluşu

Burada bu düşüncelerini yazı çok uzayacağı için açıklayamıyorum ama bir gün bu düşünceler hakkında yazı yazabilirim.

4- Descartes

Descartes yetenekli ve meraklı bir öğrenciydi. Sekiz yaşında okula başlayıp 8 yıl boyunca mantık, felsefe ve matematik öğrendi, Hassas bir çocuktu ve sıklıkla dinlenmek için geç vakitlere kadar yatakta kalması gerekiyordu. Descartes’in yine yatakta uzandığı bir sefer bir örümceğin ağ örmesini izleyerek koordinat geometrisinin prensiplerini bulduğu rivayet edilir.

Descartes daha sonra çoğunlukla Fransa’nın dışında olan askeri bir işe karar kıldı. Sağlığı pek iyi olmayan birisi için askeri bir meslek iyi bi tercih gibi görünmeyebilir ancak Descartes Almanya, Bavyera, Macaristan ve Bohemya’daki askeri hizmetleri görmüştü.

Descartes’in askeri hizmet için para kabul etmediği ve ordu hayatını matematik, felsefe ve müzik çalışmaları ile birleştirdiği söylenir. Descartes, sonunda kendisini bu hayattaki görevinin akıl yoluyla gerçekliği aramak olduğuna ikna eden çeşitli rüyalar görmüştür.

Descartes’in eserleri arasında “Dünya Üzerine İnceleme”, “Yöntem Üzerine Konuşma” gibi eserler vardır. Dünya Üzerine İnceleme adlı kitabının yayınlanmasını Galileo’nun yanlış şeyler öğretmek sebebiyle mahkum edilmesinin ardından erteledi. Kartezyen yöntem Descartes’in felsefi yöntemidir, Sistematik Şüphe Yöntemi, Beden ve Akıl, Tanrı’nın varlığının kanıtı üzerine düşünceleri ve felsefesi vardır.

Descartes’i çoğu kişinin tanımasının sebebi olan ve onun temel felsefesini açıklayan kelime “şüphe” dir herhalde. Çoğu kişi ise onu kendi ile olan aşağıdaki dialog ile tanır:

Evet, der Descartes, şüphe edilmeyecek bir şey var. Burada oturmuş her şeyden şüphe ediyorum. Eğer ben şüphe ediyorsam, ben var olmalıyım! “Düşünüyorum, öyleyse varım.” ( Cogito, ergo sum)

5- Nietzsche

Listemizin sonunda Nietzsche var. Aslında Nietzsche günümüzde olsaydı büyük ihtimal nefret ederdiniz, onun zamanında da öyleydi. Kimse onu ciddiye almıyor kibiri ve uyumsuzluğu yüzünden nefret ediyordu.

Kibir dedim çünkü Nietzsche’ye objektif baktığımızda egosunun gayet yüksek olduğunu anlayabiliyoruz. Kendisiyle aynı görüşte olmayanlara çekinmeden “ahmak” diyebiliyor. Aynı zamanda o kadar uyumsuz o kadar kendisiyle çelişiyor ki ilk yazılarında Sokrates’in akılcı ruhuna saldırırken sonraki dönemde yazdıklarıyla Sokrates’in akılcı bakış açısını ve Fransız Aydınlanması’nı yüceltti.

Ancak büyük düşünürlerin düşünceleri gelişir. Nietzsche sağlığının kötüleşmesi ve olaylara karşı duyduğu tiksinti yüzünden işini bıraktı ve göçebe bir hayat sürmeye başladı. Nietzsche bu zamanlarda Şen Bilim eseri ile “hayata düşman” olarak gördüğü Hristiyanlığa saldırır.

Bunlar Kaçmaz:  Reform ve Otuz Yıl Savaşları

Şunu bilmemiz önemli ki Nietzsche beş yaşındayken ölen babası papazdı ve evde aslında dindar bir hava vardı. Daha sonrasında Nietzsche zamanda defalarca tekrarlanan döngüler olduğu yönündeki fikrini geliştirdi: Olan bütün her şey kaçınılmaz olarak tekrarlanır.

Bu düşünce kendisine özel bir vahiy tarzında gelmiştir, bu düşünce onun dünyaya mesajıdır Nietzsche bu düşüncesini Farslı bilge Zerdüşt’ün ağzından “Böyle Buyurdu Zerdüşt” adlı eserinde dile getirmiştir (bu eser en bilindik eseridir.) Nietzsche daha sonra eski arkadaşı Wagner’e acımasızca saldırdı. Nietzsche’nin sonraki yazıları zihinsel dengesizliğini göstermeye başladı. Nietzsche 1889’da Basel’de bir kliniğe alındı. Buradan çıktıktan sonra Weimar’da kız kardeşi ile birlikte yaşadı. Nietzsche artık bilinen birisiydi, ama deli olarak görülüyordu. Deli olmasının sebebi olarak görülen bir hikaye aşağıdaki gibidir:

Nietzschenin deli olmasını tetikleyen olay: At olayı

Yolda giderken yürümediği için atını kırbaçlayan bir faytoncu gördü. Zavallı hayvan çok bitkin görünüyordu. Hiç gücü kalmamıştı. Atın hiç hali olmamasına rağmen, sahibi onu hareket ettirmek için hiç durmadan kırbaçlıyordu. 

Nietzsche gördüğü şey karşısında dehşete düşmüştü. Hızla oraya yaklaştı. Faytoncunun bu davranışını kınadıktan sonra, Nietzsche yere çöken ata yaklaştı, sarıldı ve ağlamaya başladı. Görgü tanıkları, atlara bir kaç kelimeyi mırıldandığını, fakat ne söylediğini anlayamadıklarını söyledi. Efsaneye göre filozofun son sözleri “Anne, ben bir aptalım” olmuştu. Tam o sırada bilincini kaybetti, zihni sonsuza kadar sürecek bir değişime uğradı.

O günden sonra Nietzsche’nin akli dengesini kaybetmesi tüm dünya çapında doktorları ve aydın kişileri şaşkına uğratmıştı. Konuyla ilgili her türlü spekülasyon yapıldı. Torino’da o sabah meydana gelen olayın en az üç versiyonu yazılıp çizildi. Fakat emin olunan tek şey filozofun asla eskisi gibi olmamasıydı.

Bu yazının kaynağı: https://aklinizikesfedin.com/nietzschenin-ata-sarilip-aglamasinin-nedeni/

Bu duruma Nietzsche’nin ünlü sözünü koyabiliriz.

“Her kim bir canavarla çarpışmayı göze alırsa, bir canavar olmayı da göze alsın. Çünkü karanlığa uzun süre bakarsanız, karanlık da sizin içinize bakmaya başlar.”

Friedrich Nietzsche

Sonuç

Bu sıralama tamamen özneldir ve değişiklik gösterebilir. Felsefede Kant, Marx, Epikuros, Locke gibi bir sürü önemli isim var ben sadece 5 ini verebildim. Umarım bir nebze yardımcı olabilmişimdir, sayfayı takipte kalmayı unutmayın 🙂

Kaynaklar

1- Wikipedia

2- Felsefenin Kısa Tarihi / Derek Johnston

Okumaya Devam Et

Popüler

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin